Gmina Walim oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zapraszają na II Festiwal Sera. Impreza odbędzie się 6 września na boisku sportowym w Dziećmorowicach. Podczas imprezy odbędzie się konkurs na najlepszą potrawę z sera. Kulinarne smakołyki będą przygotowywane przede wszystkim przez gospodarstwa agroturystyczne z Dolnego Śląska. Jury konkursu oceni potrawy pod kątem: tradycji oraz elementów ludowych, sposobu prezentacji i oczywiście walorów smakowych. A do spróbowania będą wszystkie możliwe rodzaje sera przygotowywane przez dolnośląskie gospodarstwa. W ubiegłym roku do konkursu zgłoszono ponad dwadzieścia potraw zawierających ser, wszystkie można było spróbować i kupić na specjalnie przygotowanych stoiskach. - Postanowiliśmy, że festiwal będzie odbywał się na zasadzie prezentacji kultury różnych państw, w tym roku greckie tańce pokarze Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych – mówi Wiesław Zalas, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji i zabawę do późnej nocy.
Podczas imprezy będą odbywały się konkursy gry i zabawy dla uczestników - rzuty, biegi, skoki, konkurencje siłowe nawiązujące do kultury i tradycji greckiej. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking na 200 samochodów. Z Wałbrzycha na miejsce imprezy można dojechać busem linii 33 (początkowy przystanek na przy Zespole Szkół na pl. Grunwaldzkim). Natomiast dla uczestników z Walimia udostępniony będzie bezpłatny autobus: 13.00 Walim - pętla autobusowa - centrum, 13.15 Jugowice - piekarnia, 13.25 Zagórze Śląskie - parking (zakręt do Dziećmorowic). Powrót nastąpi tą sama trasą – wyjazd 24:00.
Program Festiwalu Sera
13.00 - oficjalne rozpoczęcie, przywitanie gości,
13.30 - degustacja potraw z sera oraz zaprezentowanych win,
14.00 - występy zespołów lokalnych,
16.00 - występ Zespołu Pieśni i
Tańca Wałbrzych - tańce rzeszowskie,
16.40 - ogłoszenie wyników na najlepszą potrawę z sera,
17.00 - występ Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych - tańce lubelskie,
17.30 - występ greckiego zespołu - nauka podstawowych kroków tańców greckich,
18.00 - występ Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych - tańce sądeckie,
18.30 - konkurs wiedzy na temat Mitologii Greckiej i Grecji,
19.00 - zabawa (piosenki greckie i biesiadne),
20.30 - pokaz sztucznych ogni,
20. - dalszy ciąg zabawy.
Źródło: (RAD) / 30minut
Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy zaprezentowało swoją ofertę na XXI targach Na Styku Kultur w Łodzi i w Czechach.
Na stoisku gminy Głuszyca w Łodzi prezentowane były walory podziemi oraz regionu. Przygotowano interaktywną wystawę, można było zobaczyć eksponaty z czasów II wojny światowej. Szczególną atrakcją przygotowaną dla zwiedzających było odnajdywanie zakopanych w ziemi metalowych przedmiotów przy użyciu wykrywacza metalu. Można było także wygrać nagrody w czasie konkursów prowadzonych na stoisku. Od pierwszego dnia stoisko Osówki cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających.
Zjednoczeni Pasją spotkali się w „ Austerii Krokus” w Rzeczce na kolejnym, comiesięcznym posiedzeniu roboczym. Tradycyjnie przedyskutowano wiele zagadnień, zmierzających do zaprezentowania walorów, zasobów oraz potencjału turystycznego Krainy Sowiogórskich Tajemnic poza jej granicami.
czytaj więcejSołectwo Witków zwyciężyło w gminnej rywalizacji wieńcowej na najładniejszy wieniec dożynkowy.
Gmina Czarny Bór wpisując się w wielowiekową tradycję oraz chcąc podziękować rolnikom za ich ciężką pracę po raz kolejny była organizatorem największych w powiecie wałbrzyskim - Gminnych Dożynek i najstarszego na Dolnym Śląsku - XI Święta Pieroga. – Tradycją jest to, że przeprowadzamy konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku formuła ta została rozszerzona o najpiękniejszy wieniec powiatowy, którego zwycięzca pojedzie na turniej wojewódzki do Strzegomia - mówił Adam Górecki, wójt gminy Czarny Bór. Imprezę poprzedziła uroczysta Msza Św. dziękczynna odprawiona przez Jego Ekscelencję Biskupa Legnickiego - ks. dr hab. Zbigniewa Kiernikowskiego. Następnie uczestnicy uroczystości w różnobarwnym korowodzie dożynkowych udali się na stadion sportowy. Po uroczystej Liturgii nastąpiła ceremonia Dzielenia Chlebem, a po niej rywalizacja wieńców dożynkowych na szczeblu gminnym i powiatowym. W gminnej rywalizacji wieńcowej zwyciężyło – sołectwo Witków otrzymując bon o wartości 1000 złotych, a dwa równorzędne wyróżnienia trafiły do sołectw: Grzędy i Jaczków. W Powiatowym Konkursie na Wieniec Dożynkowy zwycięstwo przypadło gminie Czarny Bór. Na II miejscu uplasował się Mieroszów, a na ostatniej pozycji podium Stare Bogaczowice
Początki powstawania agroturystyki w naszym kraju sięgają dziewiętnastego wieku. Już wtedy organizowano wczasy dla mieszczan, jeździli oni na wieś, by nabrać sił przez lato. Zwłaszcza zalecane były takie wczasy dla dzieci słabych i chorowitych. Zdrowe i pożywne jadło pomagało w leczeniu anemii i różnych przypadłości związanych z życiem w miastach, szczególnie gdzie działały prężnie zakłady przemysłowe, zatruwając powietrze. W okresie międzywojennym już te gospodarstwa działały w sposób bardziej zorganizowany. Powstawały różne twory i związki zrzeszające ludzi chcących przyjmować w swoich domach turystów i jak ich w tym okresie nazywano, letników. W roku tysiąc dziewięćset trzydziestym szóstym powstał Krakowski Związek Letniskowy, rok później już działał Międzykomunalny Związek Karpaty Wschodnie, Związek Letniskowy Bieszczady i Spółdzielnia Turystyczna Gromada, która działa do dziś. Po drugiej wojnie władze komunistyczne zabroniły tego typu działalności i nastąpił upadek ruchu turystycznego.
czytaj więcej
Nasz kraj ma wiele walorów turystycznych. Polska to przepiękne zakątki w różnych rejonów. Są to miejsca historyczne bądź posiadające wspaniałe okolice. Weźmy na przykład wybrzeże Bałtyku. Powstało tutaj wiele ośrodków wczasowych i gospodarstw agroturystycznych. Te drugie oferują świeże ryby i napoje regionalne, w postaci piwa warzonego w miejscowych browarach, inne polecają sery kaszubskie i tradycyjne dania. W rejonie Mazur znajdziemy gospodarstwa agroturystyczne oferujące nie tylko świeże ryby słodkowodne, ale także wczasy na łódkach i kajakach z miejscowymi atrakcjami.