Promując walory przyrodnicze i historyczne podejmują starania, mające na celu przyciągnięcie gości i turystów. Wieś Grodziszcze jest znakomitą bazą do wycieczek pieszych i rowerowych dla turystów, bowiem położona jest między Świdnicą i Dzierżoniowem oraz w bliskim sąsiedztwie z Krzyżową. W 2010 r. i 2011 Nieformalna Grupa Działania Młodzieży aktywnie włączyła się w działalność swojego sołectwa. Zaoferowali swoją pomoc Seniorom podczas okresu zimowego, a także przy budowie boiska do piłki plażowej.
W ubiegłym roku również „Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej Trzy sosny” wzięło udział w otwartym konkursie na realizację zadnia publicznego Województwa Dolnośląskiego z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych pn. „Przedsięwzięcie promujące ideę odnowy wsi”. Jego członkowie napisali projekt, który zawierał przygotowanie dwóch tablic informacyjnych – witaczy opisujących historie powstania wsi z opisem Drzewa Pokoleń „Skąd przybyliśmy-skąd jesteśmy”, informacje o organizacjach, które działają na naszym terenie oraz mapę miejscowości z fotografiami ciekawych miejsc wartych obejrzenia. Z pewnością taka forma promocji jest atrakcyjna nie tylko dla turystów, a także dla mieszkańców, którzy mogą docenić walory miejsc oglądanych codziennie. Wartość całego projektu to kwota 5.600 złotych, z czego 5 tysięcy złotych stanowiło dofinansowanie. Nieoceniona była w tym przypadku praca i zaangażowanie mieszkańców w jego realizację. - Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomagali przy realizacji tego projektu– mówi Beata Szyszka prezes Stowarzyszenia. Dużo pomysłów na rozwój oddolnych inicjatyw ma sołectwo Lutomia Górna. W 2011 roku z inicjatywy sołtys Marii Kanafowskiej zawiązało się Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich, w ramach którego mieszkańcy wsi mogą rozwijać swoje zdolności i zamiłowania. Brak osobowości prawnej utrudniał im poszerzenie działalności społecznej i ograniczał możliwość ubiegania się o zewnętrzne środki finansowania. W związku z tym podjęto działania w kierunku zawiązania stowarzyszenia. Udało się to w listopadzie 2011 roku. Mieszkańcy nie spoczęli jednak na laurach. Już w poniedziałek 30 stycznia o godz. 16.00 w bibliotece w Lutomi odbędzie się uroczysta inauguracja Lutomskiego Uniwersytetu Trzeciego. Pierwszy wykład poprowadzi dr Norbert Wójtowicz z IPN, pt. „Masoneria - fakty i mity”. Kolejne zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu, na które zaproszono m.in. dietetyka, ratownika medycznego, zielarza, przewodnika sudeckiego, instruktora nordic walking. Przewidziane są także zajęcia usprawniające i wzmacniające kręgosłup, wyjazdy do teatru, kina, opery oraz do najciekawszych dolnośląskich atrakcji turystycznych. Dla dzieci i młodzieży uruchomione zostaną dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego oraz capoeiry (brazylijskiej sztuki walki). - Wraz z nowym rokiem zamierzamy złożyć wnioski do 2 programów operacyjnych (PO Kapitał Ludzki i PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich), ponieważ dążymy do tego, by Lutomianom żyło się lepiej – podkreślają Renata Madziara - prezes Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Lutomi Górnej oraz Krzysztof Madziara - prezes Stowarzyszenia dla Lutomi Górnej „W cieniu Wielkiej Sowy”.
źródło: 30minut
Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy zaprezentowało swoją ofertę na XXI targach Na Styku Kultur w Łodzi i w Czechach.
Na stoisku gminy Głuszyca w Łodzi prezentowane były walory podziemi oraz regionu. Przygotowano interaktywną wystawę, można było zobaczyć eksponaty z czasów II wojny światowej. Szczególną atrakcją przygotowaną dla zwiedzających było odnajdywanie zakopanych w ziemi metalowych przedmiotów przy użyciu wykrywacza metalu. Można było także wygrać nagrody w czasie konkursów prowadzonych na stoisku. Od pierwszego dnia stoisko Osówki cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających.
Zjednoczeni Pasją spotkali się w „ Austerii Krokus” w Rzeczce na kolejnym, comiesięcznym posiedzeniu roboczym. Tradycyjnie przedyskutowano wiele zagadnień, zmierzających do zaprezentowania walorów, zasobów oraz potencjału turystycznego Krainy Sowiogórskich Tajemnic poza jej granicami.
czytaj więcejSołectwo Witków zwyciężyło w gminnej rywalizacji wieńcowej na najładniejszy wieniec dożynkowy.
Gmina Czarny Bór wpisując się w wielowiekową tradycję oraz chcąc podziękować rolnikom za ich ciężką pracę po raz kolejny była organizatorem największych w powiecie wałbrzyskim - Gminnych Dożynek i najstarszego na Dolnym Śląsku - XI Święta Pieroga. – Tradycją jest to, że przeprowadzamy konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku formuła ta została rozszerzona o najpiękniejszy wieniec powiatowy, którego zwycięzca pojedzie na turniej wojewódzki do Strzegomia - mówił Adam Górecki, wójt gminy Czarny Bór. Imprezę poprzedziła uroczysta Msza Św. dziękczynna odprawiona przez Jego Ekscelencję Biskupa Legnickiego - ks. dr hab. Zbigniewa Kiernikowskiego. Następnie uczestnicy uroczystości w różnobarwnym korowodzie dożynkowych udali się na stadion sportowy. Po uroczystej Liturgii nastąpiła ceremonia Dzielenia Chlebem, a po niej rywalizacja wieńców dożynkowych na szczeblu gminnym i powiatowym. W gminnej rywalizacji wieńcowej zwyciężyło – sołectwo Witków otrzymując bon o wartości 1000 złotych, a dwa równorzędne wyróżnienia trafiły do sołectw: Grzędy i Jaczków. W Powiatowym Konkursie na Wieniec Dożynkowy zwycięstwo przypadło gminie Czarny Bór. Na II miejscu uplasował się Mieroszów, a na ostatniej pozycji podium Stare Bogaczowice
Początki powstawania agroturystyki w naszym kraju sięgają dziewiętnastego wieku. Już wtedy organizowano wczasy dla mieszczan, jeździli oni na wieś, by nabrać sił przez lato. Zwłaszcza zalecane były takie wczasy dla dzieci słabych i chorowitych. Zdrowe i pożywne jadło pomagało w leczeniu anemii i różnych przypadłości związanych z życiem w miastach, szczególnie gdzie działały prężnie zakłady przemysłowe, zatruwając powietrze. W okresie międzywojennym już te gospodarstwa działały w sposób bardziej zorganizowany. Powstawały różne twory i związki zrzeszające ludzi chcących przyjmować w swoich domach turystów i jak ich w tym okresie nazywano, letników. W roku tysiąc dziewięćset trzydziestym szóstym powstał Krakowski Związek Letniskowy, rok później już działał Międzykomunalny Związek Karpaty Wschodnie, Związek Letniskowy Bieszczady i Spółdzielnia Turystyczna Gromada, która działa do dziś. Po drugiej wojnie władze komunistyczne zabroniły tego typu działalności i nastąpił upadek ruchu turystycznego.
czytaj więcej
Nasz kraj ma wiele walorów turystycznych. Polska to przepiękne zakątki w różnych rejonów. Są to miejsca historyczne bądź posiadające wspaniałe okolice. Weźmy na przykład wybrzeże Bałtyku. Powstało tutaj wiele ośrodków wczasowych i gospodarstw agroturystycznych. Te drugie oferują świeże ryby i napoje regionalne, w postaci piwa warzonego w miejscowych browarach, inne polecają sery kaszubskie i tradycyjne dania. W rejonie Mazur znajdziemy gospodarstwa agroturystyczne oferujące nie tylko świeże ryby słodkowodne, ale także wczasy na łódkach i kajakach z miejscowymi atrakcjami.