Jezioro Bielawskie, znane również jako zbiornik wodny Sudety, obchodzi w tym roku jubileusz - to właśnie 50 lat temu zostało przekazane do użytkowania. Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie - MOKiS postanowił zorganizować specjalną wystawę z tej okazji.
Poproszono mieszkańców Bielawy o udostępnienie z prywatnych archiwów zdjęć wykonanych na terenie obecnego akwenu, zarówno przed jak i w trakcie oraz po wybudowaniu i przekazaniu w użytkowanie. Odzew nie był może zbyt szeroki, jednak materiały, które zostały przekazane były tak wartościowe i ciekawe, że udało się przygotować bardzo atrakcyjną wystawę związaną z naszym jeziorem. Prezentację uzupełniły fotografie nagrodzone w konkursie fotograficznym "Jezioro bielawskie w obiektywie".
Wystawa została zaprezentowana na terenie Campingu SUDETY podczas Dni Bielawy. Jak można było zauważyć, przez te dwa dni obejrzały ją setki widzów. Przyznamy, że sami jesteśmy mile zaskoczeni zainteresowaniem, jakie wzbudziła. Dlatego też postanowiliśmy, że wystawa ta pojawi się na dłużej i będzie wystawiona w holu Teatru Robotniczego. Ponieważ wystawione na warunki atmosferyczne materiały trochę ucierpiały, po naprawie i usunięciu szkód, plansze na dłużej będą udostępnione do oglądania. O czasie uruchomienia tej wystawy poinformujemy w osobnym poście.
Korzystając z okazji pragniemy podziękować wszystkim, którzy przekazali nam swoje zdjęcia, są to Panowie: Tadeusz Łazowski, Kazimierz Szczepaniak, Marcin Lichnowski rodziny: Brzezińskich, Pajdów, Rogackich, Szeremetów, Wilińskich, Łysoniów, Wojciechowskich, Zająców oraz PZW oddz. Bielawa i PZW oddz. BIELTEX.
Źrodło: um.bielawa.pl
Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy zaprezentowało swoją ofertę na XXI targach Na Styku Kultur w Łodzi i w Czechach.
Na stoisku gminy Głuszyca w Łodzi prezentowane były walory podziemi oraz regionu. Przygotowano interaktywną wystawę, można było zobaczyć eksponaty z czasów II wojny światowej. Szczególną atrakcją przygotowaną dla zwiedzających było odnajdywanie zakopanych w ziemi metalowych przedmiotów przy użyciu wykrywacza metalu. Można było także wygrać nagrody w czasie konkursów prowadzonych na stoisku. Od pierwszego dnia stoisko Osówki cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających.
Zjednoczeni Pasją spotkali się w „ Austerii Krokus” w Rzeczce na kolejnym, comiesięcznym posiedzeniu roboczym. Tradycyjnie przedyskutowano wiele zagadnień, zmierzających do zaprezentowania walorów, zasobów oraz potencjału turystycznego Krainy Sowiogórskich Tajemnic poza jej granicami.
czytaj więcejSołectwo Witków zwyciężyło w gminnej rywalizacji wieńcowej na najładniejszy wieniec dożynkowy.
Gmina Czarny Bór wpisując się w wielowiekową tradycję oraz chcąc podziękować rolnikom za ich ciężką pracę po raz kolejny była organizatorem największych w powiecie wałbrzyskim - Gminnych Dożynek i najstarszego na Dolnym Śląsku - XI Święta Pieroga. – Tradycją jest to, że przeprowadzamy konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku formuła ta została rozszerzona o najpiękniejszy wieniec powiatowy, którego zwycięzca pojedzie na turniej wojewódzki do Strzegomia - mówił Adam Górecki, wójt gminy Czarny Bór. Imprezę poprzedziła uroczysta Msza Św. dziękczynna odprawiona przez Jego Ekscelencję Biskupa Legnickiego - ks. dr hab. Zbigniewa Kiernikowskiego. Następnie uczestnicy uroczystości w różnobarwnym korowodzie dożynkowych udali się na stadion sportowy. Po uroczystej Liturgii nastąpiła ceremonia Dzielenia Chlebem, a po niej rywalizacja wieńców dożynkowych na szczeblu gminnym i powiatowym. W gminnej rywalizacji wieńcowej zwyciężyło – sołectwo Witków otrzymując bon o wartości 1000 złotych, a dwa równorzędne wyróżnienia trafiły do sołectw: Grzędy i Jaczków. W Powiatowym Konkursie na Wieniec Dożynkowy zwycięstwo przypadło gminie Czarny Bór. Na II miejscu uplasował się Mieroszów, a na ostatniej pozycji podium Stare Bogaczowice
Początki powstawania agroturystyki w naszym kraju sięgają dziewiętnastego wieku. Już wtedy organizowano wczasy dla mieszczan, jeździli oni na wieś, by nabrać sił przez lato. Zwłaszcza zalecane były takie wczasy dla dzieci słabych i chorowitych. Zdrowe i pożywne jadło pomagało w leczeniu anemii i różnych przypadłości związanych z życiem w miastach, szczególnie gdzie działały prężnie zakłady przemysłowe, zatruwając powietrze. W okresie międzywojennym już te gospodarstwa działały w sposób bardziej zorganizowany. Powstawały różne twory i związki zrzeszające ludzi chcących przyjmować w swoich domach turystów i jak ich w tym okresie nazywano, letników. W roku tysiąc dziewięćset trzydziestym szóstym powstał Krakowski Związek Letniskowy, rok później już działał Międzykomunalny Związek Karpaty Wschodnie, Związek Letniskowy Bieszczady i Spółdzielnia Turystyczna Gromada, która działa do dziś. Po drugiej wojnie władze komunistyczne zabroniły tego typu działalności i nastąpił upadek ruchu turystycznego.
czytaj więcej
Nasz kraj ma wiele walorów turystycznych. Polska to przepiękne zakątki w różnych rejonów. Są to miejsca historyczne bądź posiadające wspaniałe okolice. Weźmy na przykład wybrzeże Bałtyku. Powstało tutaj wiele ośrodków wczasowych i gospodarstw agroturystycznych. Te drugie oferują świeże ryby i napoje regionalne, w postaci piwa warzonego w miejscowych browarach, inne polecają sery kaszubskie i tradycyjne dania. W rejonie Mazur znajdziemy gospodarstwa agroturystyczne oferujące nie tylko świeże ryby słodkowodne, ale także wczasy na łódkach i kajakach z miejscowymi atrakcjami.